Yapı sektöründe gelişen teknoloji sayesinde, prefabrik yapılar daha kolay ve sağlam olarak inşa edilmeye başlanmıştır. Mavitaş Prefabrik A.Ş uzun yıllar sektörde bulunmanın tecrübesi ile Türkiye genelinde prefabrik yapılar kurmaktadır. Sanayi alanlarına kurulan, endüstriyel prefabrik binaların, geniş açıklıklı olması istenmektedir. Bunun için çatı sisteminde özel kirişler kullanılıyor. Prefabrik eğimli çatı kirişi prefabrik fabrika, depo gibi büyük yapılarda kullanılmaktadır. Eğimli kirişler, firmamız tarafından, yapının tasarımına ve çatı yükü hesaplamalarına göre özel olarak hazırlanmaktadır. Eğimli kirişler çatının eğim açısının belirlenmesini sağlarken, çatı ve kar yükünü kolonlara en az seviyede iletmektedir.

 

Beton Prefabrik Kirişler

 

Firmamız, prefabrik üretim teknolojini kullanarak, tüm yapı malzemelerini üretmektedir. Prefabrik eğimli çatı kirişi üretimlerimiz, konut ya da konteyner dışındaki projelerimizin çoğunda kullanılmaktadır.

Eğimli çatı kirişi kullanılan yapılar şunlardır;

Sanayi ve sosyal etkinlik amaçlı prefabrik binalarda kolonsuz iç yapı talep edildiği için geniş açıklık çatı kirişleri ile sağlanabilmektedir. Firmamız, yapının büyüklüğüne, çevresel etkenlere göre eğimli kiriş, uzunluk ve eğim oranlarını özel olarak belirliyor.

 

Yapı Türüne Göre Tasarım Oluşturma

 

Prefabrik yapı konusunda, firmamız profesyonel hizmet vermektedir. Tüm yapı türleri için projeler, alanında uzman elemanlarımız tarafından hazırlanmaktadır. Özellikle büyük ve geniş prefabrik yapılar için tasarımlar oluştururken, binanın kullanım amacına ve bölgesel şartlara dikkat ediyoruz. Prefabrik eğimli çatı kirişi ve diğer kolon, kiriş, bağlantı, kaplama elemanlarının tamamı, hazırlanan projeye göre üretilmektedir.

Prefabrik üstyapı elemanlarından birisi olan eğimli çatı kirişi, yapının büyüklüğü, genişliği, çatıda oluşacak yük oranı gibi hususlar göz önünde bulundurularak üretilmektedir. Eğimli çatı kirişleri, çatı sistemini oluşturan aşık kirişlerinden gelen yükün kolonlara aktarılmasını ve tüm kolonlara eşit yük dağılımı yapılmasını sağlayacaktır. Yapı türüne göre tasarım oluştururken, binaların hem dayanıklılığını, hem kullanışlılığını hem de uzun ömürlü olmasını hesaplıyoruz.

Prefabrik Çatı Kirişlerinin Bağlantısını Yapmak

Prefabrik yapılarda, proje ve üretimden sonra en önemli aşama, tüm parçaların bağlantılarının doğru yapılmasıdır. Prefabrik eğimli çatı kirişi elamanları kolonlar üzerine bağlantı yapılmakta ve pim sistemi kullanılmaktadır. Tasarımda oluşturulan pimler, tüm yapı elemanlarının, bağlantılarının doğru ve kolay yapılmasını sağlamaktadır. Mavitaş Prefabrik A.Ş olarak, montaj ekiplerimiz, kurulum yapılacak olan bina için hazırlanan projeye uygun güvenli işlemler yapmaktadır. Eğimli çatı kirişi bağlantılarında, pim sistemi kullanılmakta ve pim bağlantılarında oluşan boşluklar, yüksek mukavemetli harç ile doldurulmaktadır. Eğimli çatı kirişi yapısında, çelik donatılar ve yüksek dayanıklılık özelliği bulunan beton malzemeleri kullanılmaktadır. Aşınmaya karşı dayanıklı olduğu için uzun yıllar hasarsız kullanılabilmektedir.

 

Eğimli Çatı Kirişi Teknik Bilgileri

 

Prefabrik eğimli çatı kirişi üretimlerinin tamamı firmamız tarafından seri üretim yöntemi ile yapılmaktadır. Çatı kirişleri üretimlerini oluşabilecek maksimum yük hesaplaması yaparak, dayanıklı malzemelerden yapıyoruz.

Eğimli çatı kirişlerinin teknik bilgileri şunlardır;

  • Minimum oranda C40 beton kullanılır,
  • Donatı dizaynı için B420 çelik ürünleri kullanılır,
  • Öngerme sistemi ile üretilir,
  • Yapı türlerine göre farklı uzunluklarda üretilir,

Prefabrik yapıların çatılarında oluşabilecek malzeme yükü ve kar yükü, kirişlerin yapısında kullanılacak olan malzeme türü ve miktarını belirlemektedir. Firmamız, tüm ürünleri ve projeleri ile ilgili teknik bilgiler dahil birçok bilgiyi müşterileri ile paylaşmaktadır.

 

Prefabrik Yapılarda Kirişlerin Önemi

 

Prefabrik yapılarda kullanılan eğimli çatı kirişi, aşık kirişi, sundurma kirişi gibi tüm ürünler yapının sağlamlığı açısından önem taşımaktadır. Çatı kirişleri sayesinde, yapı içerisinde geniş açıklık oluşturulurken, kurulum yeri kullanım alanının daha verimli kullanılmasını sağlar. Dayanıklı beton yapı elemanı olarak üretildiği için yangın ve deprem gibi etkenlere karşı dayanıklıdır, prefabrik yapıda bozulma oluşturmamaktadır. Firmamız tarafından öngerme teknolojisi ile üretildiği için yapı maliyetlerinin ekonomik olmasını sağlamaktadır.

 

Prefabrik Projeler

 

Prefabrik yapı projeleri, her zaman profesyonel kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Firmamız, mimar ve mühendisleri ile talep edilen yapı türüne göre proje hazırlamaktadır. Proje hazırlanırken, kullanılacak olan tüm yapı elamanlarının özellikleri ve boyutları belirlenmelidir. Bizler, eğimli çatı kirişleri, kolonlar, cephe kaplama ve döşeme ürünlerinin tamamını tek tek belirliyor, yapılacak binanın sağlam olmasını sağlıyoruz. Modern tasarım yöntemlerini kullanarak hazırladığımız prefabrik yapı projelerinin tamamı profesyonel olarak hazırlanmakta ve tüm malzemeler, kaliteli üretilmektedir.