BETON PREFABRİK ÇATI MAKASI


Prefabrik çatı makası, prefabrik üretim teknolojisi ile üretilmesi sayesinde geniş açıklıkları geçme konusunda oldukça başarılı, özellikle sanayi yapılarında uygulanan bir beton prefabrik elemandır. Trapez şeklindeki tasarımı sayesinde çatı eğimini oluşturmaktadır. 
Beton prefabrik çatı makasların kesitlerini küçültmek ve geniş açıklıkları kolaylıkla geçebilmek için öngermeli üretim teknolojisi kullanılmaktadır. Öngermeli üretim sayesinde beton çatı makası uzunluğu istenilen tasarıma uygun olarak üretilebilmektedir.
Prefabrik çatı makasının kesitlerini, beton ve donatı tasarımını, aşıklar tarafından üzerine aktarılacak yükler ve geçilecek olan açıklığın uzunluğu belirlemektedir.
Prefabrik çatı makası, kolonlarda bırakılan pimlere montajlanıp, montaj boşluğunun yüksek mukavemetli rötresiz grout harcı ile doldurulmasıyla tamamlanır.

 

Beton Prefabrik Çatı Makası Teknik Bilgileri

 

- Prefabrik beton çatı makaslarının üretimde minimum C40 beton sınıfı kullanılır.

- Donatı dizaynında B420 C çelik sınıfı kullanılır.

- Öngerme uygulaması ile üretilir.

- Çatı makası kesitlerinin, beton ve donatı tasarımının belirlenmesinde aşıklardan gelen yükler ve geçilecek olan açıklık mesafesi rol oynar.

- Beton prefabrik çatı makası minimum 9,5m uzunluğunda üretilmektedir.

 

 

Beton Prefabrik Çatı Makası Avantajları

 

- Beton çatı makasları yangına karşı oldukça dayanıklıdır, yangın esnasında uzun süre deformasyona uğramaz.

- Çatı makası, trapez kesitli biçimi ile çatı örtüsüne kendiliğinden eğim verir.

- Prefabrik çatı makası geniş açıklıkları kolonsuz geçerek daha geniş bir alan, araziden maksimum yararlanma ve mimarı proje tasarımında geniş düşünebilme imkânı sağlar.

- Beton prefabrik çatı makası, öngerme üretim teknolojisi sayesinde, kesitleri küçük ve ekonomiktir.

- Beton çatı makasının sehim yapması öngerme uygulaması ile engellenmiştir.

- Çatı makası üretimi yüksek kalite ve kontrol standartları altında gerçekleşir, kullanılan çelik kalıplar sayesinde düzgün bir yüzey ve üretim kalitesinde standatizasyon sağlanır.

 

  •