Şirketimizde işe alım sürecimiz iş başvurusu, değerlendirme, mülakat ve sonuç aşamalarından oluşmaktadır.

İnsan kaynakları birimimiz, internet sitemizde yer alan başvuru formunu doldurarak tarafımıza ulaşan özgeçmişler ile, www.kariyer.net sitesine verilen ilanlara yapılan başvuruları kendi veri havuzunda toplayarak değerlendirmeye almaktadır.

Mavitaş Prefabrik Anonim Şirketi olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunun gereği, şirketimize ait mail adreslerine doğrudan gönderilen özgeçmişler otomatik olarak engellenmekte ve gönderilen kullanıcıya ulaşmamaktadır.

Belirtilen bu yöntemlerin herhangi birisi ile şirketimize ulaşan özgeçmişler, öncelikle insan kaynakları sorumlusu, sonrasında ilgili bölüm müdürleri tarafından incelenerek değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirmeler sonrasında uygun görülen adaylar mülakata davet edilir.

Mülakat sürecinde, standartlaşmış nesnel ve adil kriterlerimizi göz önünde bulundurarak; vizyonumuzu, değerlerimizi paylaşabilecek, geçmiş tecrübeler ışığında gelişen şirket kültür ve ahlakımıza uyum sağlayabileceği düşünülen adaylar ile mülakatlar yapılmaktadır. Mülakat esnasında, başvuran kişilerde;

- Kararlı ve İnisiyatif Alabilen

- Başarı Odaklı ve Takım Çalışmasını Seven

- Değişime ve Gelişime Açık

- Geniş Perspektifli Düşünebilen

- Muhakeme Yeteneğine Sahip

olup olmadıkları değerlendirilmektedir. Mülakat yapılan adaylar ile ilgili karar verilmeden önce gerekli görüldüğü takdirde birkaç mülakat gerçekleştirilebilir.

Sonuç aşamasında ise, uygun görülen adaylarla elektronik posta veya telefon ile en kısa sürede iletişime geçilir. İşe alım sürecinin süresi, açık olan pozisyonun kriterlerine göre değişiklik gösterebilir.