Yapı sektöründe, çeşitli terimler kullanılmaktadır. Prefabrik yapı sektöründe, en çok kullanılan terimlerden birisi, prefabrikasyon sözcüğüdür. Prefabrikasyon, ön üretim, ön yapım olarak açıklanabilmektedir. Belirli bir plana göre önceden hazırlanmış olan konut, okul, depo vb. gibi yapı elamanlarının, yapının olması istenilen yere taşınarak, tüm parçaların birleştirilmesini sağlayan yapı tekniği yöntemidir. Prefabrikasyon projeleri hazırlayan bir firma olarak, talebe göre tüm bina türlerinde projeler hazırlıyor ve üretimler yapıyoruz.

   

   

  Bina için şantiye çalışması yerine fabrika çalışması yaparak, yapı malzemelerinin montaja hazır şekilde üretilmesini sağlıyoruz. Fabrikamızda hazırladığımız yapı malzemeleri, uzman ekiplerimiz tarafından, binanın yapılacağı yere taşınıyor ve hazırlanan projeye göre montaj işlemleri yapılarak, binalar kullanıma hazır duruma getiriliyor.

   

  Prefabrikasyon Yapılar

   

  Prefabrikasyon yapılar, dünya genelinde yaygın olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır. Prefabrikasyon fiyatları şantiye üretimlerine göre daha uygundur. Prefabrikasyon yapılar, kullanım amacına göre hazırlanmakta ve dayanıklılık, görünüm, konfor ve bakım avantajları oluşturulmaktadır. Binaların dayanıklı olabilmesi için iklim şartlarına göre en iyi malzemelerin, ileri teknolojiler kullanılarak, atölyede üretilmesi hem ekonomik olması hem de kalitesi olması açısından önemli görülmektedir.

  Mavitaş Prefabrik firması olarak, tüm yapı sistemleri için projeler hazırlıyor ve prefabrikasyon üretimler yaparak, ihtiyaçların karşılanmasını sağlıyoruz. Bazı projeler için seri üretimler yaptığımız için bina ihtiyaçları kısa sürede karşılanmış olmaktadır. Geçmiş dönemlerde, prefabrikasyon yapılar için kil kalıpları, ahşap ürünleri kullanılmıştır. Günümüzde ise daha dayanıklı çelik ürünler ve özel izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır. Firmamız, prefabrikasyon yapılar için seri üretim ve süreklilik sağlamaktadır.

   

   

  Prefabrikasyon Çeşitleri

   

  Mavitaş Prefabrik A.Ş firmamız, prefabrikasyon mt2 fiyat hesaplamalarını, proje ve kullanılacak olan malzeme türüne göre belirlemektedir. İstenilen projeye göre hazırlanacak olan yapı ürünleri türleri ve özellikleri farklı olmaktadır. Firmamız her türlü prefabrik yapı üzerine üretim yapmaktadır. Prefabrikasyon çeşitlerine göre üretim yapıldığı için her malzemenin kullanım yerine göre özelliği değişmektedir.

  Prefabrikasyon çeşitleri şunlardır;

  • Açık prefabrikasyon,
  • Ağır prefabrikasyon,
  • Hafif prefabrikasyon,
  • Kapalı prefabrikasyon,
  • Kısmi prefabrikasyon,

  Üretimleri seri yapılabilmesi için hazırlanan kataloglara göre üretilen ürünlerin, seçilecek olan yapılarda kullanılabilmesi ilkesine dayanan prefabrikasyon çeşidi, açık prefabrikasyon olarak tanımlanmaktadır. İleri teknoloji yöntemleri kullanılarak, makineler ile üretim yapılmasını ve iş gücünden tasarruf sağlanmasını hedefleyen bir yöntemdir. Firmamız, tüm prefabrikasyon çeşitleri için projeler hazırlamakta ve fabrika üretimleri yapmaktadır.

   

   

  Ağır Prefabrikasyon

   

  Prefabrikasyon projeleri hazırlarken, binanın yapısına göre parça üretimleri yapılmaktadır. Fabrikamızda üretmiş olduğumuz, bina cephe panoları, çelik destek ürünleri, merpen kolları, büyük kirişler gibi ağır ve büyük parçalar, montaj aşamasında vinçler ile kaldırılarak yerine yerleştirilmektedir. Bu tür işlemlere ve yapı malzemelerine ağır prefabrikasyon ürün çeşitleri denilmektedir. Mavitaş prefabrik olarak, alışveriş merkezleri, fabrikalar, okullar, depo gibi tüm prefabrik yapı sistemlerinde, kullandığımız ürünlerin çoğu ağır prefabrikasyon ürün çeşidine girmektedir. Fabrika kapasitemiz yeterli olduğu için tüm projeler için ihtiyaç duyulan ağır ve hafif tüm ürün çeşitlerinin üretimlerini rahatlıkla yapabiliyoruz. Prefabrik yapılarda kullanılan, plastik, ahşap gibi ürünler, hafif prefabrikasyon ürün çeşitleri arasında gösterilmektedir.

   

  Prefabrikasyon Konutlar

   

  Prefabrikasyon yapılar, daha çok ikinci dünya savaşı sonrasında, birçok Avrupa ülkesinde ortaya çıkan konut sorununa çözüm için kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla standart haline getirilen prefabrik yapı ürünleri sayesinde günümüzde, birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye geneline hizmet veren bir firma olarak, prefabrikasyon konut malzemelerini, belirlenen standartlara göre üretiyor ve hazır bulundurarak, yapıların daha hızlı ve güvenli yapılmasını sağlıyoruz. Ülkemiz deprem kuşağında yer aldığı için yaşanabilecek yüksek şiddetli deprem sonrasında konut ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bölgesel olarak konut ve diğer bina ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için prefabrikasyon üretimleri yapıyoruz. Hazırladığımız yapı ürünlerini, kendi elemanlarımız ile taşıyor ve yerine en sağlam olacak şekilde kurulum yapıyoruz.

   

   

  Prefabrikasyon Ürünlerin Dayanıklılığı

   

  Prefabrikasyon ürünler, yapıların depreme ve iklim şartlarına karşı dayanıklı olabilmesi için özel olarak üretilmektedir. Bina bağlantı kolları, kirişler, destek elemanları, paslanmaz çelik ürünlerinden üretilmektedir. Prefabrikasyon fiyatları her parça için ayrı olarak belirlenebilirken, firmamız, tüm proje için gelen maliyet hesaplaması yaparak fiyat teklifleri hazırlamaktadır. Prefabrikasyon ürünlerin dayanıklılığı, binanın kurulumunun yapıldığı bölgenin iklim şartlarına göre değişmektedir. Ancak firmamız, üretmiş olduğu ürünleri, paslanmaz çelik ürünlerden ürettiği ve montaj sonrası hem koruma hem de görsellik açısından boyama yaptığından dayanıklılık süresi uzamaktadır. Normal prefabrik yapılar için dayanım süresinin 50 yıl olduğu belirtilmektedir. Boya koruması ve bakımlar ile bu süre uzatılabilmektedir.

   

  Firma Garantili Ürünler

   

  Prefabrikasyon çeşitlerinin tamamını firma garantili olarak üretiyoruz. Tüm ürünlerimiz firmamız garanti güvencesine sahiptir. Prefabrikasyon ürün çeşitlerinin, fabrikamızda üretilmesi, taşınması ve montajı firmamız tarafından yapılmaktadır. Ürün türlerinde üretim ya da montaj hatası olduğunda, firmamız garanti güvencesi kapsamında, gerekli olan onarım ya da değişim işlemini hemen yapacaktır. Garantili malzeme üretimi yapmamız ve müşteri memnuniyeti sektörde güçlü olmamızı sağlamaktadır. Ülkemizin birçok bölgesinde, konut, okul gibi çok sayıda projemiz bulunmakta, yeni projeler için çalışmalar yapmaktayız.

   

  Prefabrikasyon Yapı Kurulumu

   

  Prefabrikasyon mt2 fiyat bilgilerine ulaşmak isteyenler, firmamız ile iletişime geçerek, proje türüne göre fiyat seçenekleri hakkında bilgi alabilirler. Prefabrikasyon yapı kurulumlarının, hızlı olması, acil konut ihtiyacı olduğu zamanlarda, en iyi hizmetin verilmesini sağlamaktadır. Aynı tip konutların yapılacağı için prefabrikasyon ürünler, belirli bir standart ölçülere göre seri olarak üretilmektedir. Seri üretim yaptığımız için ihtiyaç duyulan malzemeler hem daha hızlı hem de daha ekonomik olarak hazırlanmış oluyor. Seri üretim sayesinde istenilen yapının kurulumu da hızlı olacaktır. Türkiye’de ilk prefabrikasyon yapı 1966 yılında fabrika lojmanı olarak yapılmıştır. Bu örnekten sonra birçok yerde farklı amaçlarla binalar bu yöntemler kullanılarak yapılmaya başlanmıştır.